Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Soğutma Nedir ?


Soğutma’nın genel tanımı kısaca “bir maddenin veya ortamın sıcaklığını, o madde veya ortamı çevreleyen ortamın sıcaklığının altına indirmek ve orada muhafaza edebilmek maksadı ile madde veya ortamın ısısının alınması işlemi” olarak yapılabilir.
Soğutma’yı başka bir şekilde tanımlamak istersek soğutma madde veya ortamın ısısının düşürülmesi için ısıyı başka bir yere iletme suretiyle maddenin ısısının düşürülmesi işlemidir.

Soğutmalı Reyon Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Soğutmalı Reyon Dolabı satın alırken şu özelliklere dikkat edilmelidir:
Görsel olarak müşteriye hoş görünmeli.
Gıdaların dizileceği raflarda soyulma, paslanma olmamalı.
Yeterli aydınlatmaya sahip olmalı.
Ergonomik olmalı.
Kolay temizlenecek şekilde tasarlanmalı.
Yeterli soğutma kapasitesine sahip olmalı.
Reyon dolapları müşteri memnuniyeti ve kazanç üzerinde doğrudan etkilidir. Temiz görünen, doğru muhafaza edilen ve tazeliğini koruyan ürünler daha kolay satılır. Tüm bunları sağlamak için paranızı doğru demirbaşlara yatırmanız gerekir. Yanlış yatırım para ve vakit kaybına sebep olacaktır. İklim Endüstriyel Soğutma olarak reyon dolabı imalatı konusunda yıllardır kaliteli hizmet sunmaya devam ediyoruz.

Reyon Dolabı Nedir ?

Reyon Dolabı kelimesi bir işletmede benzer ürünlerin bir arada bulunduğu bölüm anlamına gelmektedir. Reyon dolabı da içinde benzer saklama koşullarına sahip ürünlerin yan yana bulunduğu; müşteriler için sunuma uygun şekilde tasarlanan soğutucu bir dolap çeşididir.

Reyon Dolabı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Reyon Dolabı satın alırken şu özelliklere dikkat edilmelidir:
Görsel olarak müşteriye hoş görünmeli.
Gıdaların dizileceği raflarda soyulma, paslanma olmamalı.
Yeterli aydınlatmaya sahip olmalı.
Ergonomik olmalı.
Kolay temizlenecek şekilde tasarlanmalı.
Yeterli soğutma kapasitesine sahip olmalı.
Reyon dolapları müşteri memnuniyeti ve kazanç üzerinde doğrudan etkilidir. Temiz görünen, doğru muhafaza edilen ve tazeliğini koruyan ürünler daha kolay satılır. Tüm bunları sağlamak için paranızı doğru demirbaşlara yatırmanız gerekir. Yanlış yatırım para ve vakit kaybına sebep olacaktır. İklim Endüstriyel Soğutma olarak reyon dolabı imalatı konusunda yıllardır kaliteli hizmet sunmaya devam ediyoruz.

Kasap Dolabı nedir?

Kasap Dolabı et ve et ürünlerinin muhafaza edildiği soğutucu dolap çeşididir. Kasap dükkanları ve marketlerin kasap reyonunda kullanılır. İhtiyaca ve kurulacağı alana uygun boyutlarda üretilebilir. Et ürünleri sıcağa toleransı en düşük ürün gruplarından biridir. Yüksek sıcaklık değişimi görsel olarak kendini belli edecek olsa da; ufak değişimler bile bakteri oluşumunu tetikleyerek sağlıksız bir ortam oluşmasına sebep olur. Kasap Dolabı satın alırken uzman bir soğutma firmasından destek almak gerekir.

Sütlük Dolabı Nedir ?

Sütlük Dolabı hepimizin gördüğü ya da alışverişler esnasında bildiği market, kasap, süpermarket gibi işletmelerin yiyecekleri ve içecekleri istenilen seviyede muhafaza ettikleri dolaplara Sütlük Dolabı ya da reyonu adı verilmektedir. Bu dolaplar, belirli derece altında korunmak zorunda olan ürünlerin, kullanım ömürlerini uzatmak ve kendi özelliklerini bozmadan muhafaza edebilmek için fayda sağlayan önemli teçhizatlardır. Bu tip dolaplar, alışverişlerin temin edildiği tüm işletmelerin, küçüğünden büyüğüne değişmez ihtiyacı olan hijyenik ve doğal olarak sunumları için değişmez araçlardır.

Günlük tüketilebilen paketli ya da açık tüm ürünlerin toplu halde bulunmalarını ve teşhir edilmelerini gerçekleştiren bu dolaplar, bu önemli özellikleri sayesinde ürünlerin ticaretini yapan firmalar için vazgeçilmez ana kalem demirbaşlardandır. Hatta bu tip dolapların her geçen gün çeşitleri artmaktadır. Son dönemlerde çeşitli işletmelerin ya da büyük grupların ofislerinde ya da ofis girişlerinde otomatlar olarak da karşımıza çıkmaktadırlar. Sütlük dolapları genel olarak aydınlatma kalitesi çok yüksek ve enerji sarfiyatı en düşük olanlardan oluşmalıdır.

Sütlük Dolabı Çeşitleri Nelerdir ?

Sütlük dolabı çeşitleri kullanım amacı, ortam, tercih edilen boyut gibi kriterler dikkate alınarak çoğaltılabilir. Sütlük Dolabı kullanım amacına göre istenilen boyutlarda üretilebilir. Ortamın da ısısı dikkate alınarak içindeki ürünleri hangi sıcaklıkta tutacağı belirlenerek çalışma yapılır. Sütlük dolap çeşitleri aynı zamanda bir vitrin görevi üstlendiği için görsel açıdan müşteriye hoş görünen modelleri tercih edilmeli ve sürekli bakımları yaptırılmalıdır. Marketlerde en çok tercih edilen çeşit hava perdesi sütlük dolabıdır.

Sütlük Dolabı Nasıl Kullanılır ?

Sütlük Dolabı kullanımı kullanımı doğru ürün seçilip; özenle kurulumu yapıldıktan sonra oldukça kolaydır.
Ürünler yerleştirirken müşterilerin en önce yerleştirilen ürünü alacağı şekilde yerleşim yapılması önemlidir. Böylece dolapta yer alan her ürün tazeliğini yitirmeden son kullanıcıya ulaşacaktır.
Sütlük dolabı kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise içine ne kadar fazla ürün konulur ise soğutması o kadar uzun sürecek hatta fazla doldurulması durumunda yetersiz kalabilecektir.
Ürünleri raflara dizmeye dikkat etmeli, farklı amaçlar ile ayrılmış noktalara ürün koymamalısınız. Bunu yapmadığınız takdirde dolabınız sağlam performansta çalışmayacaktır.

Pasta Dolabı Nedir ?

Pasta Dolabı Kafe, lokanta, tatlıcı ve benzeri işletmelerin ürünlerini depoladığı ve teşhir ettiği dolaplardır.
Bu dolaplarda sunulan bazı ürünlerin oda sıcaklığında tutulmasında bir sakınca yoktur. Bazı ürünlerde çikolata ve benzeri maddelerinin erimemesi nedeniyle bir endüstriyel soğutma sistemi kullanılmaktadır.
Börek, poğaça teşhir tezgahı da bu dolapları ısıtmalı olan versiyonlarıdır. Simit poğaça teşhir dolabı ısıtmalı veya ısıtmasız olabilir. Pasta ekmek dolapları da fırıncılar tarafından kullanılmaktadır.

Cephe pasta dolapları işletme ön camı ile birleşik üretilmektedir. Adını cephe almasının sebebi budur. Köşe pasta dolabı olarak da bilinir. Cephe pasta dolabı daha çok kurabiye, kuru pasta ve baklava türevi ürünler için kullanılmaktadır. Yaş pasta veya çikolatalı pasta tarzı ürünler yaz mevsiminde deforme olabilir.
Camlı pastane dolabı bir işletmenin önyüzüdür.

Dikey, dikdörtgen, yatay ve kare olarak istenilen ölçülerde hazır pasta dolabı üretilebilir.

Sütlük Dolabı Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Sütlük Dolabı fiyatları belirlenirken en önemli etkenlerden biri büyüklüğü olacaktır. Çünkü dolabın büyüklüğüne göre kullanılan malzeme miktarı, kalitesi, içindeki ürünleri istenen derecelerde tutması için gereken motor sayısı ve kuvveti değişecektir.
Bir diğer etken ise aydınlatma maliyetleridir. Aydınlatma hem sütlük dolabının maliyetini hem de sonrasında karşınıza çıkacak enerji maliyetini belirleyen önemli unsurlardan biridir. Maliyeti de dengelemek için düşük enerji tüketimi yapan aydınlatmalar kullanılmalıdır. Bunu yaparken ışıklandırmanın müşteri üzerindeki etkileri unutulmamalı ve aydınlatmadan feragat edilmemelidir.
Evaporatör, kondanser ve motor kalitesi; sütlük dolabı fiyatları üzerinde etkilidir. Bu parçalar ile ilgili en büyük kriter kalite ve ihtiyacı karşılama düzeyidir. Alıcının bilgisinin sınırlı olacağı teknik parçalar olması sebebi ile çok iyi bir piyasa araştırması yapmalı; mümkünse güvenilir bir firma ile çalışılmalıdır.
Sütlük dolabı tercih ederken ihtiyacı karşılayacak en kaliteli ve en uygun fiyatlı ürünü almak önemlidir. Bunu size ancak bu işte uzman bir ekip sağlayabilir. İhtiyacınızdan fazlası hem satın alımda hem de sonrasında ciddi maddi kayıplara sebep olur. Tam tersi ihtiyacınızı karşılamayan bir ürün de parayı çöpe atmak ile eşdeğerdir.

Şarküteri Dolabı Nedir ?

Şarküteri Dolabı Sosis, salam, pastırma, sucuk gibi işlenmiş et ürünlerine şarküteri adı verilir. Benzer saklama koşulları ve bizlerde kahvaltılık olarak nitelendirilen ürün grubunun parçası olması sebebiyle; peynir, zeytin, kaymak gibi ürünler ile beraber sergilenir. Şarküteri dolabı tüm bu ürünlerin muhafaza edildiği soğutucu dolaba verilen isimdir. Bakkallar, marketler, kahvaltılık satışı yapılan işletmeler şarküteri dolabı kullanır.

Teknik Servis Nedir ?

Yaşamımızın hemen hemen her noktasında elektronik cihazlar yer almaktadır. Günden güne gelişen teknolojiler ile beraber yaşamımızın büyük bir kısmını kapsayan elektronik cihazların sayısı da artmaktadır. Hal böyleyken doğru orantıda teknik servis ihtiyacı da artmaktadır.

Teknik servisin tanımını yapacak olursak; teknik servis elektronik tabanlı tüm cihazların kurulum, bakım, onarım gibi çeşitlilik gösteren hizmetleri yerine getiren alanında uzman kişilerden oluşmuş teknik ekip ve işleve uygun cihazları kullanarak teknik servis hizmeti sunan yetkin firmalardır.

Teknik servisler elektronik cihazların kurulumundan itibaren rol almaktadırlar. Yaşamımızın büyük bir kısmına hitap eden elektronik cihazlar kullanım bazlı olarak günden güne ilk günkü yetilerini kaybetmekle birlikte arızalar oluşturmaktadır. Bunun akabinde teknik servisler devreye girmektedir.

Soğuk Hava Deposu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Tercih edeceğiniz soğutma sistemleri kullanılacak ürün özelliklerine göre değişebilmektedir.
 Soğutma kapasiteleri +45 °C kondenzasyon ve -10 °C evaparasyona göre verilmiştir.
Tüm paneller 80 mm kalınlıkta, 42 kg/m³ yoğunlukta yüksek basınçlı poliüretan izolasyon ve DIN 4102 Standartlarında B3 yanmazlık sınıfı özelliklerine sahiptir.
Duvar ve tavan panellerinin dış yüzeyleri 0.50-0.55 mm kalınlıkta ve üst yüzeyi 25 mikron polyester esaslı boya ile boyanmış, iç yüzeyi ise astar boyalı galvaniz sactır.

Zemin panellerinin iç yüzeyi 0.50-0.55 mm kalınlıkta AISI 304 kalite, desenli paslanmaz çelik sac olup, sac alt yüzeyine özel yapıştırma tekniği ile yapıştırılmış 10 mm kalınlığında ahşap takviyeli; dış yüzeyi 0.50-0.55 mm kalınlığında galvaniz üzeri polyester boyalı sactır.

Soğuk oda panelleri monte ve demonte edilebilir, eksantrik kanca kilit mekanizmalı, kendini taşıyabilir özelliktedir
Hızlı soğutma, On/Off özelliği, Şifreli koruma ve Harici veya merkezi alarma bağlama özellikleri bulunmaktadır.
 
Özelliklerimizi hangi ürün için kullanmak istediğinizi belirliyor olmanız sizlere çok daha katkı sağlayabilir. İlk gün ki tazeliğe ve kaliteye ulaşabilmek adına olması gerekli bir durumdur. Kullanıcılarına son derece teknolojik kolaylıklar sunarak tasarlanan ürünler her zaman için isteklere çok daha iyi karşılık verebilecek şekilde hazırlanmaktadır. Yani istediğiniz performansı alabilmeniz ve memnun kalabilmeniz açısından önem teşkil etmektedir. Bunları göz önünde bulundurmanız sonunda ise Soğuk Hava Deposu çok daha başarılı geçerek sizlere büyük kazançlar  sağlayabilir. Güzel gelecek ve karlı yarınlar için bizimle iletişime geçiniz.

PVC Şerit Perde Nerelerde Kullanılır?

Pvc Şerit Perdeler donmuş muhafaza odalarının kapılarında, kaynak yapılan alanlarda, mal yükleme ve boşaltma alanlarında, konveyör ve vinç giriş çıkışlarında, makinelerin etrafında, rampalarda, raf önlerinde, veri merkezlerinde, soğutuculu araç kasalarında, konteynırlarda, market ve kasap kapılarında, fabrika kapılarında kısacası içinde mal ve insan geçişi olan her türlü alanda kullanılmaktadır.

PVC Şerit Perde Nedir ?

Pvc Şerit Perde Çeşitli kalınlık ve genişliklerde PVC Şeritler kullanarak yapılan, kapı ve tesis girişi gibi alanlarda izolasyon sağlayarak, işletme iç ortamını, dış ortamın kötü koşullarından koruyan özel bir perde ve bölme sistemidir. PVC Şerit Perdeler, uzun yıllardır tüm dünyada işletme kapılarında, iç ortamın bölünmesi amacı ile de yoğun olarak kullanılmaktadır.

Soğuk Hava Deposu Nedir ?

Soğuk Hava Deposu ; ürünleri belli sıcaklık derecelerinde tutmak amacıyla tasarlanmış soğutucu bölümdür.
Bir çok gıda ürünü yanlış sıcaklık dereceleri ve nem oranlarına maruz kaldığında bozulmaktadır. Sebze ve meyveler, süt ve süt ürünleri(peynir, kaşar, kaymak gibi), etler(tavuk, balık, kırmızı et ve türevleri), şarküteri ürünleri şeklinde daha da uzatabileceğimiz miktarda ürün soğuk hava depolarında muhafaza edilmelidir.
Soğuk hava depoları gıdadan sonra en çok sağlık sektöründe kullanılmaktadır. İlaçların muhafazasında da sıcaklık ve nem değerleri çok önemlidir.

Soğuk Hava Deposu Maliyeti Nedir ?

Soğuk Hava Deposu  maliyeti bu alanın en merak edilen sorusudur. Sektörde fiyat araştırması yaparken birbirinden bağımsız pek çok rakama ulaşmışsınızdır. Aynı rakamı teklif eden 2 firmayı bulmak neredeyse imkansızdır. Bunun sebebi bir soğuk hava deposunun maliyetini çok sayıda değişkenin etkiliyor olmasıdır.
Gelin soğuk hava deposu maliyeti neye göre değişiklik gösterir bakalım:
Soğuk hava depoları farklı boyutlarda yapılır. İhtiyacınızın boyutu soğuk hava deposu maliyetini etkileyen en önemli unsurdur.

Soğuk hava depoları çoğunlukla metrekare olarak ifade edilir. Fakat yapım aşamasında tasarım ve kullanılan malzemeleri seçmek metreküp olarak hesaplamalar yapmayı gerektirir. Bu demektir ki deponuzun boyutunu sadece en boy olarak değil yükseklik olarak da değerlendirmek gerekir.
Malzeme miktarı maliyeti etkileyen bir diğer temel unsurdur.
Aslında büyük ölçüde boyut ile bağlantılı olsa da malzeme miktarı katlamalı olarak artmayabilir. Depo boyutunda 2 kat artış, kullanılan malzeme miktarında 2 kattan fazla artışa sebep olabilir.
Depoda saklanacak ürünlerin ne olduğu, hangi koşullarda saklanacak olduğu ve kaç derecede tutulacağı deponun maliyetini etkiler.
Deponun iç dizaynı depo maliyetini etkileyen önemli unsurlardır.

Depo içerisinde iyi planlanmış bir düzen olması; tutulan ürünlerin daha kolay kontrol edilmesini sağlar. İç dizayn büyük ölçüde saklanacak ürüne göre hazırlanır. Aynı depoda farklı iç dizaynlar ile farklı kapasitede depolama yapılabilir. Bu sebeple soğuk hava deposunun verimi açısından iç dizayn önemlidir.
Çalışılan firmanın tecrübesi ve elemanların bilgisi maliyeti etkiler.
Bu madde en iyi firmanın en pahalısı olacağı şeklinde anlaşılmamalıdır asla. Tecrübeli bir firma doğru planlama ile çok daha hızlı ve verimli çalışacaktır. Zamandan tasarruf fiyatı düşürür. Tecrübeli ve bilgili elemanlar daha az hata yapar. Bu da boşa harcanacak kaynakların en aza indirilmesi demektir. Bu kaynaklar para, zaman, malzeme ve iş gücü olabilir. Yine de kaliteli bir işin hakkı elbette vardır. Buradan yola çıkarak aldığınız fiyatlarda en pahalı ve en ucuzları eleyerek ortalama fiyatlara odaklanmak doğru seçim yapmaya sizi yaklaştırır.
Malzeme kalitesi fiyatı çok fazla etkiler.

Deponuzun boyutuna karar verdiniz. Tüm ön araştırmalarınız tamam. Saklama koşulları ve dizayn konusunda bir fikriniz var. Soğuk hava deposu kurulumu yapan firmalardan fiyat toplamaya başladınız ama çok farklı fiyatlar ile karşılaştınız. İşte bu noktada fiyat farkının en önemli sebebi malzeme kalitesidir. Bazı firmalar fiyattan kırabilmek için kalitesiz malzeme kullanmayı tercih eder. Bunun sonucu en iyi ihtimal ile deponuz işlevini yerine getirir fakat aşırı enerji harcayarak uzun vadede kaliteli malzemeye ödeyeceğinizden daha fazlasını ödersiniz. Bir diğer ihtimal ile deponuz işlevini doğru şekilde yerine getiremez ve boşa para vermiş olursunuz. Son olarak da sürekli çıkan bakım onarım ve parça değişimi gibi masraflar sebebi ile yine daha fazla maddi kayıp yaşarsınız.
Soğuk hava deposu maliyeti hesaplanırken ayrıca deponun kullanım sıklığı, ürün sirkülasyonu, ürünlerin kaç derecede depolanması gerektiği, deponun bulunduğu alan, çevre sıcaklığı gibi faktörlerde dikkate alınmalıdır.

Soğuk hava deposu ne kadar elektrik harcar ?

Soğuk Hava Deposunun harcadığı elektrik miktarı değişkendir. Harcanabilecek elektrik miktarının etkenleri şunlardır:
Deponun yalıtım malzemesi: Yalıtım ne kadar kuvvetli olursa; içerideki soğuk hava o kadar sabit kalacaktır. Yalıtım dış etkenleri en aza indiren oldukça önemli bir unsurdur. Soğuk havanın içeride kalması Soğuk hava deposunun soğutucularının daha az çalışması anlamına gelir. Yani elektrik harcamasını azaltacaktır.
Soğuk hava deposunun kullanılma sıklığı: Soğuk hava deposu ne kadar sık kullanılırsa kapıları o kadar fazla açılacaktır.  İçeri giren her kişi, yeni ürün, ve açılan kapı soğuk hava deposunun daha fazla elektrik harcamasına sebep olur. Odaya giren; odanın sıcaklığından daha düşük bir sıcaklığa sahip her zerre ortamın sıcaklığını düşürür. Soğutucular hemen sıcaklığı belirtilen dereceye çekmeye çalışacağı için daha fazla elektrik harcayacaktır.

Soğuk Hava Deposu Nasıl Çalışır ?

Soğuk Hava Deposu ; soğuk depo panelleri ile inşa edilir. İçeri giriş çıkışlar için soğuk depo kapıları kullanılır. İçerisi soğuk depo rafları ile en fazla ürünü alacak şekilde düzenlenir. Depo büyükse birden fazla kapı veya odacık bulunabilir.
Soğutucu sistemin ürettiği ve odaya üflediği soğuk hava sayesinde ortamın ısısı içeride bulunan ürünlere göre belirlenen şekilde kalır. Soğutucu sistemlerin yanında yardımcı olarak nem cihazları bulunur. Soğutma esnasında kaybolan nem bu şekilde temin edilir. Soğutma işlemi bir tür enerji dengeleme işlemidir. Dışarıdan yüksek sıcaklıkta bir madde geldiğinde, soğutucu daha fazla enerji üreterek ortam ısısını belirleyen seviyeye ulaşıncaya kadar dengeler. Soğuk hava deposu içerisinde birde nem cihazı bulunur. Soğutma cihazı havayı soğuturken ortamdaki nem miktarı sürekli azalır. Kurulan nem cihazı, havaya sıvı taneleri püskürterek ortamın nemini dengeler ve daha sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlar.

Soğuk Hava Deposu Nasıl Kullanılır ?

 Soğuk Hava Deposu  tasarımı, üretimi ve kurulumu tamamlandıktan sonra en iyi sonucu almak için doğru şekilde kullanılmalıdır. Soğuk hava deposu kullanırken şunlara dikkat etmek gerekir:
Soğuk hava deposu içerisine girerken personelin uygun giysi ve ekipman kullanması gerekir. Bu durum çalışan sağlığı için gereklidir.
Soğuk hava deposunun kapısı sık sık açılmamalıdır. Kapı açıldığında fan kapatılmalıdır. Yoksa içeri giren personelin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Fanın açık kalması, açık olan kapı sebebi ile odanın ısısını daha hızlı kaybetmesine sebep olur.
Soğuk hava deposunda saklanacak ürünler için doğru şartlardan (sıcaklık derecesi, nem, süre) emin değilseniz bir gıda mühendisi yada gıda mühendisi firmasından destek alabilirsiniz.
Soğuk hava depoları sadece 1 kez sökülüp tekrar kurulum yapılmaya uygundur. Bu işlemin tekrarlanması yalıtımda ciddi sorunlara sebep olur. Bu sorunların en başında yalıtım problemi gelir. Eğer 2. El bir ürün alacaksanız bunu dikkate almalısınız.
Soğuk hava depolarının varsayılan kullanım ömrü 5-10 yıldır. Süre aralığı kullanılan malzemenin ve işçiliğin kalitesi ile doğru orantılıdır. Son teknolojiler dikkate alınarak bir soğuk hava deposu imal edilirse; düzenli bakım ve destek ile 20+ yıl kullanımı mümkündür.
Soğuk hava deposu kullanırken muhtemel gelecekte en çok karşılaşacağını sorun uygun yedek parça teminidir. 2+ yılını doldurmuş bir soğuk hava deposunun yedek parçasını bulma işlemi zorlaşacaktır. Deponuzun büyüklüğüne göre yedek parça stok yapmalısınız. Kompresör minimum için 1/5 , diğer aksamlar için en az 1/10 oranında yedek parça stok ideal olacaktır.
Soğuk hava deposunun periyodik bakımını aksatmamalı ve mutlaka yaptırmalısınız. Bakım sorunları daha ortaya çıkmadan çözecektir. Deponuzun ömrünü uzatacak olan yegane işlem de bakımdır.
Çeşitli il ve ilçeler için arıza taleplerine cevap verme süresi birbirinden farklıdır. İklim Endüstriyel Soğutma Türkiye’nin her ilinde hizmet vermektedir. 7/24 iletişim kurabilirsiniz. Bölgenize kurmak istediğiniz soğuk hava deposu için güvenilir bir üretici arıyorsanız, size bir telefon kadar uzağız.

Dry Aged Dolap Nedir ?

Dry aged dolabı, son zamanlarda pek çok işletmenin ilgisini çeken bir dolap türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra yine  son zamanlarda ünlü beslenme sırları: Dry Aged gibi haberler duymaya başladık. Peki bu Dry Aged vitrinleri nedir?
Sığır eti kalitesi ve öz kemik tutmayı içeren Dry Aged yönteminin üretimine Amerika’da ilk kez başlanmıştır. Bu yöntemle etin yumuşak olması sağlanır

, bu da daha aromatik bir koku sağlar. Türk gastronomisinin son yıllarda büyük bir gelişme göstermesi, onları Dry Aged yöntemi ile marine edilmiş etleri tercih etmeye yöneltmiştir. Türkiye’deki ünlü Steakhouse restoranlarına özel olarak geliştirilmiş çözüm ortakları olan Dry Aged dolaplar artık çeşitli restoranlarda ki yerini anlamaya başlamıştır.
Butcha, Nusr-et, Grill Brunche ve Özgür Şef gibi restoranlarda Dry Aged vitrinleri tanınmış et yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanı sıra Türkiye dışında dünyada da pek çok ülke ve restoran bu dolapları kullanarak müşterilerine en kaliteli ve lezzetli yemekleri sunmayı başarmaktadır.

Dray Aged Dolabı Nasıl Olmalıdır ?

Et dinlendirme dolabı olarak da ifade edilen iyi olgunlaşan bir kabin, iyi bir havalandırma sistemine ve dış sıcaklıktaki değişiklikleri de engelleyen hassas bir elektronik sıcaklık kontrolüne ihtiyaç duyar. Koşullar durumunda ise eti bozulur.
Sıcaklık Kontrolü
Et, ısıya en duyarlı gıdalardan biridir. Depolama sırasında salmonella gibi tehlikeli patojenler oluşabilir. Bu nedenle yiyeceğin başından itibaren düzgün ve sürekli olarak soğutulması önemlidir. Bu, kesimden hemen sonra başlar ve olgunlaştırma süreci için de geçerlidir. Etin kuruması –ve böylece gıpta edilen Kuru Yaşlı Sığır Eti haline gelmesi için –yakl. 1 ila 3 ° C arasında bir sıcaklık gereklidir.
Doğru İklim
Et sadece sıcaklığa değil, aynı zamanda neme karşı da hassastır. Dry Aged Et için ortam havasındaki nem çok yüksek olmamalıdır. Aksi takdirde su buharlaşmaz. Buzdolabı bölmesindeki nemi korumak için birçok üretici ünite içinde su depoları ile çalışır. Bu tekniğin iki dezavantajı vardır: kendi su bağlantısını gerektirir ve tanklar özellikle mikroplara karşı hassastır.
Yeterince Havalandırılmış
Uzun bir günün ardından eve dönerseniz, “bayat” hava olgusunu bilirsiniz. Havadaki oksijen, içindeki canlılar solunmasa bile tüketilir. Aynı şey buzdolabı bölmesi için de geçerli. Bununla birlikte, etin oksitlenmesine ve ünlü Dry Aged kabuk oluşumuna izin vermek için oksijen önemlidir. Ayrıca, “duran” havada mikroplar oluşabilir. Bu nedenle buzdolabı bölmesinde iyi havalandırma çok önemlidir. AirReg® havalandırma sistemine ek olarak, DRY AGER® ayrıca bir aktif karbon filtre ve bir sterilizasyon kutusu ile çalışır. Böylelikle frdige içindeki hava her zaman taze ve temiz kalır.
Mükemmel sıcaklık: 0-4 C °
Sıcaklık bunun üzerinde olursa mikroplar çoğalır. Donma noktasının altındaki sıcaklıklarda enzimler çalışamaz ve et olgunlaşmaz.
Mükemmel nem: % 80-85
Et yaşlandırma vitrinleri nemi kolaylıkla %60-90 arasında değiştirmek mümkündür. Bu, lezzeti biraz değiştirerek nihai ürünü daha bireysel hale getirir. Ancak daha yüksek değerlerde küf saldırısı olasılığı artar. Düşük seviyelerde, dış kabuk daha derin ve derin kurur. Her iki durumda da bitmiş ürünün daha fazla kesilmesi gerekir, bu da kendi ağırlığında% 30-40’lık bir kayba neden olur.
Mükemmel havalandırma: 0,5- 2 m / s
Hava yeterince değiştirilmezse mikrobiyolojik kültürler çok hızlı çoğalır ve etin bozulmasına izin verir. Değişim çok yüksek olursa et kuruyabilir.
Dray Aged Dolap Fiyatları ve dry aged dolapları ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız sitemizden Dry aged dolabı kategorisinden modellerimizi inceleyebilir ve işyerinize özel boyut ve tasarımda talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp
Pars Soğutma Ekipmanları Lmt. Şti.
Pars Soğutma Ekipmanları Lmt. Şti.
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?